Historie fotbalu v Lípě

Historie fotbalu

v Lípě

   
    Fotbal se v Lípě začal hrát v roce 1935. První zápasy probíhaly na louce za nádražím a na pozemku dnešního obecního úřadu. Kolem roku 1937 se přestěhovaly na hřiště u školy. To bylo úzké a krátké, a tak mohlo hrát jen 9 hráčů.
    Utkání si hráči zajišťovali sami. Hrálo se vždy v neděli se soupeři z Herálce, Břevnice, Dolního Města, Plačkova, Lučice, Polné, Humpolce, Smrčné a dalších míst kraje. Fotbalisté byli nuceni veškeré oblečení a vybavení si kupovat sami, museli uhradit i cestovní náklady za zápasy hrané "venku".
    K přerušení činnosti fotbalistů došlo v roce 1939, kdy bylo hodně hráčů nuceně odvedeno na práce do Německa a zbývající přešli do "B" mužstva Německého Brodu. Ve 2. světové válce se v Lípě hrála česká házená a vznikla mládežnická družstva kopané.
    V roce 1946 se opět začal fotbal hrát. Zpočátku přátelská a pohárová utkání, později řádně organizovaná soutěž. U nádraží bylo vybudováno nové hřiště a to bylo slavnostně otevřeno utkáním s Dolním Městem. S jeho úpravou a údržbou pomohlo JZD. Mužstvo dospělých se přihlásilo po hlavičkou SK Lípa do řádné soutěže registrovaných mužstev okresu Havlíčkův Brod a bylo zařazeno do okresního přeboru.
    Na jaře v roce 1948 byla postavena sokolovna a vedle ní nové hřiště a v létě 1948 bylo otevřeno zápasem s Tatranem Havlíčkův Brod.
    SK přešel pod Sokol a začal hrát pod názvem TJ Sokol Lípa. Největším úspěchem fotbalistů lipského Sokola bylo krajské finále DSO Sokol - Jihlavského kraje v roce 1956, ve kterém se střetli se Sokolem Stařeč. V prvním utkání zvítězila Lípa vysoko 10:1, ale v odvetě, ve které se hrálo ve Starči na hranici tvrdosti a záludnosti, utrpěl Sokol Lípa porážku 10:0, a tak se vítězem Jihlavského kraje, který postupoval dál, stalo mužstvo Starče lepším poměrem vzájemných utkání.
    S řadou obtíží se v Lípě hrála kopaná až do sezóny 1959-60 a pak nastala na několik let odmlka. Činnost FO byla oficiálně obnovena v Lípě až v roce 1973 po dostavbě sokolovny, kdy byl organizací kopané výborem Sokola Lípa pověřen pan Karel Baloun. Začala nová etapa lipského fotbalu. Mužstvo dospělých hned po první sezóně postoupilo z tehdejší nejnižší III.třídy svým vítězstvím do okresního přeboru.
    V roce 1974 bylo založeno družstvo žáků a později dorostu, v roce 1976 i družstvo benjamínků. V roce 1981 byl vytvořen i "B" tým mužů. Dorostenci ve své kariéře zaznamenali největší úspěch vítězstvím v okresním přeboru v sezóně 1979-80 a následným dvouletým působením v I.A.třídě dorostu Východočeského kraje. Po rozpadu dorosteneckého družstva vzniklo v Lípě na několik let i mužstvo "C" dospělých, které působilo ve IV.třídě okresu.
    V devadesátých letech "A" tým vybojoval postup ze III.třídy až do I.B.třídy kraje, kde hrál úspěšně 3 roky. V letech 1996-1997 se díky odchodu klíčových hráčů vrátil zpět do okresního přeboru, následně vybojoval opět postup do I.B.třídy a v sezóně 2000-2001 dokonce postup do I.A.třídy Východočeského kraje, bohužel jen na 1 sezónu. Návrat do I.B.třídy byl ale krátký a díky změně státosprávního uspořádání fotbalisté "A" týmu TJ Sokol Lípa dnes úspěšně působí v I.A.třídě kraje Vysočina. "B" tým se drží ve středu tabulky III.třídy okresu Havlíčkův Brod.
    Dorost obnovil svoji činnost, fotbal hrají žákovská družstva a družstvo benjamínků. V roce 2000 hrála rekreačně v Lípě dokonce i děvčata, ale jejich zapálení pro kopanou brzy vyprchalo.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one